Canlı Destek
ANKSİYETE(KAYGI BOZUKLUĞU) NEDİR?

ANKSİYETE(KAYGI BOZUKLUĞU) NEDİR?

Anksiyete kaygı, endişe veya korku gibi hafif veya şiddetli olabilen bir huzursuzluk hissidir.

Herkesin hayatının bazı noktalarında endişe duyguları vardır. Örneğin, bir sınava girme veya tıbbi test yaptırma veya iş görüşmesi konusunda endişeli hissedebilirsiniz. Böyle zamanlarda endişeli hissetmek tamamen normal olabilir. Bununla birlikte, bazı insanlar endişelerini kontrol etmekte zorlanırlar. Kaygı duyguları daha süreklidir ve çoğu zaman günlük yaşamlarını etkiler.

Anksiyete, panik bozukluğu, fobiler, travma sonrası stres bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi) dahil olmak üzere birçok durumun ana semptomudur.

Bununla birlikte, bu bilgiler yaygın anksiyete bozukluğu adı verilen belirli bir durumla ilgilidir.

 

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR?

Belirli bir olay yerine çok çeşitli durumlar ve konular hakkında endişeli hissetmenize neden olan uzun vadeli bir durumdur.

Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler çoğu gün endişeli hissederler ve genellikle en son ne zaman rahatladıklarını hatırlamakta zorlanırlar. Yaygın anksiyete bozukluğu hem psikolojik (zihinsel) hem de fiziksel semptomlara neden olabilir. Bunlar kişiden kişiye değişir, ancak huzursuz veya endişeli hissetmeyi ve konsantre olma veya uyumakta zorluk çekmeyi içerebilir.

 

DOKTORUNUZA NE ZAMAN DANIŞMALISINIZ?

Bazı zamanlarda kaygı hissetmek tamamen normal olsa da, kaygı günlük yaşamınızı etkiliyorsa veya size sıkıntı veriyorsa, doktorunuza başvurmalısınız.

Doktorunuz, yaygın anksiyete bozukluğuna sahip olup olmadığınızı öğrenmek için belirtilerinizi ve endişelerinizi, korkularınızı ve duygularınızı soracaktır.

 

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞUNA NELER SEBEP OLUR?

Bazı araştırmalara göre:

 

  • Beynin duygu ve davranışlarla ilgili alanlarında aşırı aktivite
  • Ruh halinin kontrolünde ve düzenlenmesinde rol oynayan beyin kimyasalları serotonin ve noradrenalin dengesizliği
  • Ebeveynlerinizden miras aldığınız genler- bu durumla yakın bir akrabanız varsa, YAB geliştirme olasılığınız beş kat daha fazladır.
  • Aile içi şiddet, çocuk istismarı veya zorbalık gibi stresli veya travmatik deneyimler geçmişine sahip olmak
  • Artrit gibi ağrılı uzun süreli bir sağlık durumuna sahip olmak
  • Uyuşturucu veya alkol kötüye kullanımı öyküsü olan

Bununla birlikte, birçok insan belirgin bir sebep olmaksızın yaygın anksiyete bozukluğu geliştirir.

 

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yaygın anksiyete bozukluğu günlük yaşamınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir, ancak semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç farklı tedavi mevcuttur. 

Psikolojik terapi : Bilişsel davranışçı terapi gibi. 

İlaç : Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) adı verilen bir tür antidepresan gibi.

Kişisel gelişim için çeşitli kurslara gitmek, düzenli egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak ve içtiğiniz alkol ve kafein miktarını azaltmak gibi kaygınızı azaltmak için kendi başınıza yapabileceğiniz birçok şey vardır. 

Tedavi ile birçok insan kaygı düzeylerini kontrol edebilir. Ancak bazı tedavilere uzun süre devam edilmesi gerekebilir ve semptomlarınızın kötüleştiği dönemler olabilir.

 

 

 

Burada yer alan bilgiler nhsinform.scot kaynağından derlenmiştir.