Canlı Destek
ANOREKSİYA NERVOZA NEDİR?

ANOREKSİYA NERVOZA NEDİR?

Anoreksiya nervoza, yeme bozukluğu olan ve ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden zihinsel bir sağlık durumudur.

Anoreksiyası olan kişiler, kiloları ve vücut şekilleri konusunda çok endişelidirler. Yediklerini sıkı bir şekilde kontrol ederek ve sınırlayarak kilolarını olabildiğince düşük tutmaya çalışırlar. Anoreksiyalı kişiler aşırı egzersiz de yaparlar. Kilolarını kontrol etmek için müshil kullanmak, yemek yedikten sonra kusmak ve uyarıcı ilaçlar almak gibi başka yöntemler de kullanabilirler.Anoreksi, buna sahip olan kişilerin "şişman" olmaktan korkmasına neden olur. Bu korku, diğer semptomlara neden olan, kilo kaybına ve potansiyel sağlık risklerine yol açan şeydir.

Anoreksiyası olan bir kişi aşırı zayıf olsa bile, daha fazla kilo vermeye mecbur hissedebilir ve kendilerini "şişman" olarak görebilir. Anoreksiya, buna sahip olan kişilerin, yemeseler bile, ağırlıklı olarak yemeğe odaklanmasına neden olur. Örneğin, başkaları için yemek yapmaktan zevk alabilirler, ancak yemeklerden herhangi birini yemekten kaçınabilirler. Anoreksiyası olan bazı insanlar tıkınırcasına yemek yer, yani kısa sürede çok fazla yemek (veya onlara çok yemek gibi gelen) yerler. Daha sonra yiyecekleri sindirmekten ve "temizleyerek" kilo almaktan kaçınmaya çalışırlar- ya kendilerini kustururlar ya da müshil kullanırlar. Anoreksiya semptomları genellikle yavaş yavaş başlar. Örneğin birisi biraz kilo vermesine yardımcı olmak için bir diyete başlayabilir, ancak bunun kontrolden çıktığını görebilir.

 

ANOREKSİYA NE KADAR YAYGINDIR?

Nadir bir durum olmasına rağmen, anoreksi ruh sağlığı ile ilgili ölümlerin önde gelen nedenidir. Anoreksiya herkesi etkileyebilir. Yaşamları boyunca 100 kadından 1'inde görülür. Kadınlarda daha sık görülür. Erkekler için anoreksi, yaşamları boyunca yaklaşık 350 erkekten 1'ini etkiler ve uzmanlar bunun gün geçtikçe daha yaygın hale geldiğini söylüyor. Anoreksiya belirtileri genellikle ilk olarak gençlik yıllarında, ortalama olarak 15 yaşında ortaya çıkar, ancak çocukluk da dahil olmak üzere herhangi bir zamanda gelişebilir. Bir insanın anoreksi olmasına çoğu uzman, durumun biyolojik, psikolojik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığına inanmaktadır.

 

Anoreksi ile ilişkili uzun süreli yetersiz beslenme, aşağıdakiler gibi bir dizi ciddi komplikasyona neden olabilir:

 

  • osteoporoz (kemiklerin zayıflaması)
  • böbrek hastalığı
  • kalp yetmezliği
  • kısırlık

 

ANOREKSİ TEDAVİSİ

Anoreksiyası olan kişilerin zihinsel sağlık durumları olduğunu anlamaları zor olabilir. Anoreksiya sonucunda geliştirdikleri alışkanlıklardan kurtulmaları zor olduğu için iyileşmeleri biraz zaman alabilir. Anoreksiya hastalarının çoğu tedaviye yanıt verir ve tedaviye ne kadar erken başlanırsa, tam iyileşme şansı o kadar artar. Anoreksiya tedavisi genellikle kişinin yemekle ilgili düşüncelerini, duygularını ve davranışını değiştirmeyi amaçlayan bilişsel davranışçı terapi (BDT) gibi konuşma terapilerini içerir. Güvenli bir şekilde kilo almalarına yardımcı olmak için beslenme desteği de sunulmaktadır.

 

 

 

Burada yer alan bilgiler nhsinform.scot kaynağından derlenmiştir.