Canlı Destek
BİPOLAR BOZUKLUK NEDİR?

BİPOLAR BOZUKLUK NEDİR?

Eskiden manik depresif olarak bilinen bipolar bozukluk, ruh halinizi etkileyen iki uçlu bir hastalıktır.

Bipolar bozukluğu olan kişilerde uç olarak adlandırılan dönemler vardır:

 

  • Depresyon: En basit haliyle insanın kendisini 15 günden fazla mutsuz hissetme hali
  • Mani: Olması gerektiğinden daha fazla enerjik, hareketli olma ve özgüvende artış hali (daha az şiddetli mani hipomani olarak bilinir)

Bipolar bozukluğun belirtileri, yaşadığınız ruh haline bağlıdır. Basit ruh hali değişimlerinden farklı olarak, bipolar bozukluğun her mani dönemi birkaç hafta (veya daha uzun) sürebilir ve bazı insanlar bu dönemi çok sık yaşayabilir.

 

DEPRESYON

Gelecekte bir manik dönem geçirmeden önce (bazen yıllar sonra) başlangıçta size klinik depresyon teşhisi konabilir, ardından bipolar bozukluk teşhisi konabilir.

Bir depresyon atağı sırasında, potansiyel olarak intihar düşüncelerine yol açabilecek aşırı değersizlik ve suçluluk duyguları olabilir.

İntihara meyilli hissediliyorsa veya ciddi depresif belirtiler yaşanıyorsa, hastanın doktoruyla mümkün olan en kısa sürede iletişime geçmesi gerekir.

 

MANİ

Bipolar bozukluğun mani evresinde hasta kendini çok mutlu hissedebilir ve çok fazla enerjisi, iddialı planları ve fikirleri olabilir. Ödeyemeyeceği ve normalde istemeyeceği şeylere büyük miktarlarda para harcayabilirler.

Aşırı yemek, çok az uyumak, çok konuşmak ve çabuk sinirlenmek de bu evrenin özelliklerindendir.

Kendilerini çok yaratıcı hissedebilir ve bu durumu anormal olduğunu fark etmeden bundan memnun kalabilirler. Bununla birlikte, halüsinasyon yaşayabilirler ve içinde bulundukları durumu fark edemeyebilirler.

 

BİPOLAR BOZUKLUKLA YAŞAMAK

Bipolar bozukluğun mani ve depresif evreleri genellikle o kadar aşırı olabilir ki günlük yaşamı engellerler.

Bununla birlikte, bipolar bozukluk tedavi edilebilir ve bu kişiler normal bir hayat sürdürebilirler. Bir bölümün etkilerini kontrol etmeyi ve bipolar bozukluğu olan birinin mümkün olduğunca normal bir yaşam sürmesine yardımcı olmayı amaçlarlar.

Aşağıdaki tedavi seçenekleri mevcuttur:

Mani, hipomani (daha az şiddetli mani) ve depresyon ataklarını önlemek için hastalar ilaç kullanabilirler, bunlar duygu-durum düzenleyiciler olarak bilinir ve her gün düzenli bir şekilde belirli bir süre kullanılır.

Psikolojik tedavi: Depresyonla başa çıkılmasına yardımcı olabilecek ve ilişkileri nasıl geliştirmesi konusunda tavsiyeler veren psikoterapi gibi.

Yaşam tarzı tavsiyeleri: Düzenli egzersiz yapmak, size başarı hissi veren zevk alınan aktiviteleri planlamak, sağlık beslenmek, düzenli uyumak gibi.

 

BİPOLAR BOZUKLUK VE GEBELİK

Bipolar bozukluk, diğer tüm ruh sağlığı sorunları gibi, hamilelik sırasında daha da kötüleşebilir. Ancak, ihtiyacınız olursa uzman yardımı almak gerekir.

 

BİPOLAR BOZUKLUĞA NE SEBEP OLUR?

Bipolar bozukluğun kesin nedeni bilinmemekle birlikte; aşırı stres ve yaşamı kötü yönde değiştiren olayların var olması, ailesel ve çevresel faktörlerin katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

 

KİMLER ETKİLENİR?

Bipolar bozukluk oldukça yaygındır ve ortalama her 100 kişiden birinde bulunmaktadır

Bipolar bozukluk her yaşta ortaya çıkabilir, ancak genellikle 15 ile 19 yaşları arasında gelişir ve nadiren 40 yaşından sonra gelişir. Geçmiş bilgilere göre erkekler ve kadınların etkilenme oranı aynıdır.

Bipolar bozuklukta duygu-durum dalgalanmaları her kişide farklılık gösterir. 

 

 

 

Burada yer alan bilgiler nhsinform.scot kaynağından derlenmiştir.