Canlı Destek
KONJONKTİVİT (KIRMIZI GÖZ) HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİLERİ NELERDİR?

KONJONKTİVİT (KIRMIZI GÖZ) HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİLERİ NELERDİR?

Konjonktivit, gözün önünü kaplayan ince doku tabakasının (konjonktiva) kızarıklığına ve iltihaplanmasına neden olan yaygın bir durumdur.

İnsanlar genellikle konjonktivitten kırmızı göz olarak bahseder.

Konjonktivitin diğer semptomları arasında gözlerde kaşıntı ve sulanma ve bazen kirpiklerde yapışkan bir kaplama (eğer alerjiden kaynaklanıyorsa) bulunur.

Konjonktivit ilk başta bir gözü etkileyebilir, ancak genellikle birkaç saat sonra her iki gözü de etkiler.

 

KONJONKTİVİT NEDEN OLUR?

Konjonktiva aşağıdakilerin bir sonucu olarak iltihaplanabilir:Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon (bu enfektif konjonktivit olarak bilinir)Polen veya toz akarları gibi bir maddeye karşı alerjik reaksiyon (bu alerjik konjonktivit olarak bilinir)Şampuan veya klorlu su gibi konjonktivayı tahriş edebilecek şeylerle göz teması veya gevşek kirpiklerin göze sürtünmesi (bu tahriş edici konjonktivit olarak bilinir)

 

KONJONKTİVİT TEDAVİSİ

Konjonktivit için genellikle tedavi gerekmez, çünkü semptomlar genellikle birkaç hafta içinde düzelir. Tedavi gerekiyorsa, tedavi türü nedene bağlı olacaktır. Şiddetli vakalarda, enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik göz damlaları kullanılabilir. Tahriş edici konjonktivit, buna neden olan şey ortadan kalkar kalkmaz düzelecektir. Alerjik konjonktivit genellikle antihistaminikler gibi anti-alerji ilaçları ile tedavi edilebilir. Mümkünse alerjiyi tetikleyen maddeden kaçınmalısınız. Semptomlar geçene kadar kontakt lens kullanmamak gerekir. Göz kapakları veya kirpiklerdeki herhangi bir yapışkan veya kabuklu tabaka, pamuk ve su ile temizlenebilir. 

Ellerinizi düzenli olarak yıkamak ve yastık veya havluları paylaşmamak yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır. 

 

Aşağıdaki durumlarda hemen doktorunuza görünün:

  • Göz ağrısı
  • Işığa duyarlılık (foto fobi)
  • Rahatsız görüş
  • Bir gözde veya her iki gözde yoğun kızarıklık
  • Konjonktivitli yeni doğmuş bir bebek