Canlı Destek
SİROZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

SİROZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Siroz, uzun süreli karaciğer hasarının neden olduğu durumların karaciğerde kalıcı değişiklik oluşturmasıdır.

Karaciğerdeki uzun süreli iltihap, karaciğerdeki sağlıklı dokunun yerini alır ve karaciğerin düzgün çalışmasını engeller.

Sirozun neden olduğu hasar tersine çevrilemez ve sonunda o kadar genişleyebilir ki karaciğeriniz çalışmayı durdurabilir. Buna karaciğer yetmezliği denir.

Karaciğer işlevini yitirirse siroz ölümcül olabilir. Bununla birlikte, durumun bu aşamaya ulaşması genellikle yıllar alır ve tedavi, ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

 

 

BELİRTİLERİ VE BULGULAR

 

Sirozun erken evrelerinde genellikle birkaç semptom vardır. Bununla birlikte, karaciğeriniz düzgün çalışma yeteneğini kaybettiğinden, iştahsızlık, mide bulantısı ve kaşıntılı cilt yaşamanız olasıdır.

Daha sonraki aşamalarda semptomlar arasında sarılık, kan kusma, koyu renkli, katran görünümlü dışkı ve bacaklarda (ödem) ve karında (asit) sıvı birikmesi sayılabilir.

 

 

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALISINIZ?

 

Sirozun erken evrelerinde pek çok belirgin semptomu olmadığından, genellikle alakasız bir hastalık için yapılan testler sırasında ortaya çıkar.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza görünün:

 

  • Ateş ve titreme
  • Nefes darlığı
  • Kan kusmak
  • Çok koyu veya siyah, katranlı dışkı (dışkı)

 

 

SİROZA NELER SEBEP OLUR?

 

Sirozun en yaygın nedenleri şunlardır:

 

  • Uzun yıllar boyunca çok fazla alkol içmek
  • Uzun süre hepatit C virüsü ile enfekte olmak
  • Karaciğerde aşırı yağ birikmesine neden olan alkolsüz steatohepatit (NASH) adı verilen bir durum 
  • Artan obezite seviyeleri ve azalan fiziksel aktivite

Sirozun daha az yaygın nedenleri arasında hepatit B enfeksiyonu ve hemokromatoz gibi kalıtsal karaciğer hastalıkları bulunur.

 

 

SİROZ TEDAVİSİ

 

Şu anda sirozun tedavisi yok. Bununla birlikte, semptomları ve herhangi bir komplikasyonu yönetmek ve ilerlemesini yavaşlatmak mümkündür. Hepatit C enfeksiyonunu tedavi etmek için anti-viral ilaç kullanmak gibi neden olabilecek altta yatan koşulları tedavi etmek de sirozun kötüleşmesini durdurabilir. Alkolü azaltmanız veya bırakmanız ya da fazla kilonuz varsa kilo vermeniz önerilebilir. Çok çeşitli alkol destek hizmetleri mevcuttur. Daha ileri evrelerinde sirozun neden olduğu yara izi karaciğerinizin çalışmasını durdurabilir. Bu durumda tek tedavi seçeneği karaciğer naklidir.

 

 

SİROZUN ÖNLENMESİ

 

Alkole bağlı sirozu önlemenin en iyi yolu alkol tüketimi için önerilen sınırları aşmamaktır. Hepatit B ve C, korunmasız cinsel ilişkiye girerek veya uyuşturucu enjekte etmek için iğneleri paylaşarak bulaşabileceğiniz enfeksiyonlardır. Hepatit B için bir aşı mevcuttur, ancak şu anda hepatit C için bir aşı yoktur.

 

 

 

Burada yer alan bilgiler nhsinform.scot kaynağından derlenmiştir.