Adet Günü Hesaplama

Temizle

Adet dönemi regl dönemi ne demektir?

İnsan vücudu üremeye odaklıdır. Sağlıklı kadınların her ay hamile kalmaya yönelik vücutları hormonlar ile düzenlenir. Rahim (çocuğun yerleştiği kadın iç organı) her ay kadınlık hormonları ile bebek yerleşecek gibi kanlanır ve kalınlaşır. Şayet o ay gebelik olmazsa kanlanıp kalınlaşan rahim bir sonraki aya hazırlık için dökülmeye ve kanamaya başlar ve bu duruma adet kanması, regl kanaması olarak ifade edilir.

Adet döngüsü regl aynı anlamda kullanılmaktadır. Sağlıklı kadınlar düzenli olarak adet (regl olurlar) kanaması olurlar.

Kısaca adet döngüsü, son adet kanamasının ilk günü ile bir sonraki adet kanamasının ilk günü arası geçen süre olarak tanımlanır. Her sağlıklı kadın ergenlikten menopoz dönemine kadar her ay düzenli olarak hamile kalmadığı sürece adet kanaması olur.

Adet tarihimin süresi ne kadardır?

Adet kanama döngüsü (regl peryodu) her kadında farklıdır, ve o kadına özgüdür. Ortalama 28 gün olarak kabul edilen adet kanaması regl dönemi, kadına göre değişmekle birlikte 21 gün ile 35 gün arası değişebilir ve bu durum normal olarak kabul edilir. Yine ergenlik başlangıcında ilk 2 yıl adet kanama döngüsü düzensiz olabilir.

 

Adet tarihimi nasıl hesaplarım?

Adet tarihlerini hesaplamak için önce kadın kendi adet peryodunu hesaplamalıdır. Bunun için adet kanamasının ilk gününü not alır ve bir sonraki adet kanamasının ilk gününü de not alır, bir döngünün kaç gün olduğu hesaplanır. Bu döngüyü 3 ay boyunca yapar ve kişi kendi adet döngü ortalamasını hesaplamış olur. Yılda 3 kez adet düzensizliği normal olarak kabul edilir. Şayet bir sonraki adet gününü hesaplamak istiyorsanız son adet tarihinin başlangıç gününü ve düzenli adet döngüsü gününü girdikten sonra hesapla butonuna basınız.

Adet tarihi ne zaman gecikmiş veya erken sayılır?

Her kadının kendi ait adet döngüsü hesaplanmalıdır. Kişinin kendi döngüsüne göre 7 gün erken veya geç görülen kanamalar erken veya gecikmiş adet kanaması sayılır. Adet kanama döngüsü genel 21 gün ve 35 gün arası normal kabul edilip ortalama 28 gündür.  21 gün öncesi kanamalar erken adet, 35 günü geçen adet kanaması gecikmiş sayılır. Stres, heyecan, egzersiz, düzensiz beslenme, çeşitli hastalıklarda adet düzensizliği olabilir.  

Tahmini olarak gelecek 12 aylık adet günlerini hesaplamak için son adet tarihinin başlangıç gününü ve düzenli adet döngüsü gününü girdikten sonra hesapla butonuna basınız. 

 

Adet ve regl tarihini bilmek neden önemlidir?

Adet düzeni sağlık açısından olsun gerekse hamilelik izlemi açısından olsun önem arz etmektedir. Adet düzeninin değişmesi vücutta rutin gitmeyen durumların habercisi olabilir. Ayrıca adet tarihini bilmek kişinin tatil, toplantı, seyahat ve önemli işlerini planlaması açısından önemlidir.

Adet tarihim gecikirse ne yapmayalım?

Adet gecikmesinde ilk akla gelmesi gereken doğal bir süreç olan gebelik durumudur. Gebelik dışlandıktan sonra başka hastalıklar araştırılmalıdır.