Canlı Destek
ALZHEİMER HASTALIĞI ÖNLENEBİLİR Mİ?

ALZHEİMER HASTALIĞI ÖNLENEBİLİR Mİ?

Demans, hafıza dahil olmak üzere birçok beyin fonksiyonunu etkileyen ilerleyici bir nörolojik hastalıktır.

Alzheimer hastalığının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bir dizi şeyin durumu geliştirme riskinizi artırdığı düşünülmektedir. Bunlar şunları içerir:

 

 • Yaşlanma
 • Hastanın aile öyküsü
 • Önceki şiddetli kafa yaralanmaları
 • Yaşam tarzı faktörleri ve kardiyovasküler hastalıkla ilişkili koşullar

Hem Alzheimer hem de vasküler demans değişikliklerinin (karışık demans) birlikte görülmesinin çok yaygın olduğu giderek daha fazla anlaşılmaktadır.

 

ALZHEİMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ VE SEMPTOMLARI

Alzheimer hastalığı, ilerleyici bir durumdur, bu da semptomların kademeli olarak geliştiği ve birkaç yıl içinde daha şiddetli hale geldiği anlamına gelir. Birden fazla beyin fonksiyonunu etkiler.

Alzheimer hastalığının ilk belirtisi genellikle küçük hafıza problemleridir. Örneğin, bu son konuşmaları veya olayları unutmak ve yerlerin ve nesnelerin adlarını unutmak olabilir.

Durum geliştikçe, hafıza sorunları daha şiddetli hale gelir ve aşağıdakiler gibi başka semptomlar gelişebilir:

 

 • kafa karışıklığı, yönelim bozukluğu ve tanıdık yerlerde kaybolma
 • planlama veya karar vermede zorluk
 • konuşma ve dil ile ilgili sorunlar
 • yardım almadan hareket etme veya kendi kendine bakım görevleri yerine getirme sorunları
 • agresif, talepkar ve başkalarından şüphelenme gibi kişilik değişiklikleri
 • halüsinasyonlar (olmayan şeyleri görme veya duyma) ve sanrılar (gerçek olmayan şeylere inanma)
 • düşük ruh hali veya kaygı

 

KİMLER ETKİLENİR?

Alzheimer hastalığı en çok 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülür ve erkeklerden biraz daha fazla kadını etkiler.

Alzheimer hastalığı ve diğer demans türleri riski yaşla birlikte artar ve 65 yaşın üzerindeki 14 kişiden tahminen 1'ini ve 80 yaşın üzerindeki her 6 kişiden 1'ini etkiler.

Bununla birlikte, Alzheimer hastalığının her 20 vakasından yaklaşık 1'i 40 ila 65 yaşları arasındaki insanları etkiler.

 

NASIL TEŞHİS KONULUR?

Alzheimer hastalığının semptomları yavaş ilerledikçe, bir sorun olduğunu anlamak zor olabilir. Çoğu insan hafıza problemlerinin yaşlanmanın bir parçası olduğunu düşünür.

Bununla birlikte, Alzheimer hastalığının zamanında teşhisi, size geleceğe hazırlanmak ve planlamak için en iyi şansı verebilir, ayrıca yardımcı olabilecek herhangi bir tedavi veya desteği alabilir.

Hafızanız hakkında endişeleniyorsanız veya bunama olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir. Bir başkası için endişeleniyorsanız, onu randevu almaya teşvik etmeli ve belki de onlarla gitmenizi önermelisiniz.

Alzheimer hastalığını teşhis etmek için kullanılabilecek tek bir test yok. Doktorunuz, yaşadığınız herhangi bir sorunla ilgili sorular soracaktır ve diğer koşulları ekarte etmek için bazı testler yapabilir.

 

ALZHEİMER HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Alzheimer hastalığının tamamen ortadan kaldıracak bir  tedavi yoktur, ancak bazı semptomları hafifletmeye ve bazı kişilerde durumun ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek ilaçlar mevcuttur.

Alzheimer hastalarının olabildiğince bağımsız bir şekilde yaşamalarına yardımcı olmak için, ev ortamınızda değişiklik yapmak gibi çeşitli başka destek türleri de mevcuttur, böylece hareket etmeyi ve günlük görevleri hatırlamayı kolaylaştırır.

Hafızanızı, problem çözme becerilerinizi ve dil yeteneğinizi desteklemeye yardımcı olmak için bilişsel stimülasyon terapisi gibi psikolojik tedaviler de sunulabilir.

Alzheimer hastalığı, hayat kalitesini kısıtlayan bir hastalıktır, ancak hastalığın kendisi direkt hayatı tehdit eden bir durum değildir.

Alzheimer hastalığı ilerleyici bir nörolojik hastalık olduğundan yutma ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu, sık sık göğüs enfeksiyonlarına neden olabilecek aspirasyona (yiyeceklerin akciğerlere kaçmasına) yol açabilir. Ayrıca Alzheimer hastalığında ileri evrede beslenme güçlüğü ortaya çıkabilir ve bu durumlarda mama vb gıda takviyeleriyle hastalara yardımcı olunabilir.

 

ALZHEİMER HASTALIĞI ÖNLENEBİLİR Mİ?

Alzheimer hastalığının sebebi kesin olarak bilinmediğinden, hastalığın oluşmasını önlemenin kesin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, hastalık oluşma riskinizi engelleyebilecek yapabileceğiniz şeyler vardır:

 

 • sigara ve alkol kullanmamak
 • sağlıklı ve dengeli beslenmek
 • fiziksel olarak formda ve zihinsel olarak aktif kalmak

Bu önlemlerin kalp damar hastalıklarından sizi koruma ve genel zihinsel sağlığınızı iyileştirmek gibi başka yararları da vardır.

 

 

Burada yer alan bilgiler nhsinform.scot kaynağından derlenmiştir.