Canlı Destek
ÇOCUKLARDA GRİP VE NEZLE (SOĞUK ALGINLIĞI)

ÇOCUKLARDA GRİP VE NEZLE (SOĞUK ALGINLIĞI)

Kış döneminde soğukların artmasıyla birlikte ve kapalı ortamların daha çok kullanılması nedeniyle grip ve nezle salgını artmaktadır. Grip ve nezle tüm mevsimlerde görüldüğü gibi özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde daha sık görülür. Sanılanın aksine kış mevsimlerinde soğuk hava hasta etmez. Soğuk hava ancak mikroplardan korunmak için savunma sistemimizin çalışmasını etkileyerek enfeksiyon kapmamıza neden olabilir. Ancak kışın bu hastalıkların asıl artmasının nedeni soğuk havadan korunmak maksadıyla kapalı ortamları paylaşmaktır. Kapalı ortamlarda ortak eşyaların kullanımı, çocukların oyuncakları paylaşması, tokalaşma, sarılma, öpme, hapşırma ve odaların yeterli düzeyde havalandırılmaması nedeniyle bu hastalıklar artmaktadır.

Grip ve nezle birbirinden çok farklı hastalıktır. Grip etkeni influenza virüsü iken nezle, soğuk algınlığı nedeni yaklaşık 200 çeşit virüsle oluşmaktadır. Grip ve nezle (soğuk algınlığı) çok karışmaktadır. Özellikle bu iki hastalık arasındaki farkın bilinmesi gerekmektedir. Grip ağır hastalık olup yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, tüm vücut etkileyen kas ağrıları ve aşırı halsizlik olurken, nezle, soğuk algınlığında burun akıntısı, hafif ateş, hafif öksürük gibi boğaz ve üst solunum yolları ve burunu kapsayan şikayetler olur. Gripte hasta yatak da geçirirken nezleyi ayaktan geçirir. 

Gripte korunmada aşı mevcut olup soğuk algınlığı, nezle de korunmada aşı yoktur. Ancak grip aşısı da bir önceki yılın mikrop türleri göre hazırladığı için tam olarak koruyuculuk sağlamasa da önerdiğimiz bir aşıdır ve yüksek oranda koruyuculuk sağlar. Özellikle kalp, akciğer, böbrek, metabolik hastalıklar ve kanser gibi kronik hastalığı olan hastaların grip aşısı olması gerekmektedir. Gripte antigrip ilacı varken nezle için böyle bir ilaç yoktur. Tüm enfeksiyöz hastalıklarda olduğu gibi her iki hastalıkdan da korunmada el yıkama çok önemlidir. Ayrıca açık havada dolaşmak, kış güneşi az da olsa alabilmek, mevsim meyvelerini tüketmek, uyku ve istirahate önem vermek ve stresten uzak durmak grip ve nezleden korunma da önemlidir. Ayrıca tek kullanımlık kağıt mendiller, maskeler kullanımı önemlidir. Öksürük ve hapşırık anında mendil ve maske yoksa kolun iç tarafına öksürmek hastalığın korunmasında önemlidir. Ayrıca hasta olan kimselerin okula, kreşe ve erişkin ise işe ara vermeleri bulaştırıcılık ve iyileşme açısından önemlidir. 

Grip ve soğuk algınlığı, nezle virüslere bağlı oluştuğu için tedavi de antibiyotiklerin yeri yoktur. Çünkü antibiyotikleri bakteriler ile oluşmuş enfeksiyonlar içindir. Ancak bazen grip ve soğuk algınlığı sonrası sinüzit, bakteriyel boğaz iltihabı, kulak iltihabı, akciğer enfeksiyonu, zatüre gelişebilmekte ve hekim kontrolü ile antibiyotik kullanılabilmektedir. Yoksa rastgele antibiyotik kullanmak vücudumuzda bulunan faydalı mikroplar olan florayı bozarak grip ve nezle tedavisini olumsuz etkilemektedir. Bu iki hastalıklada da sabırlı olmayı bilmek ve destek tedavileri vermek gerekir. Antibiyotiklerin ateş düşürücü olmadığını çok iyi bilmemiz gerekir. Ateş düşürücüler ateşi düşürür. Ateş düşmeyince antibiyotiğe sarılmamak gerekir. Zaten ateş vücudu bakterilerden mikroptan korumak için yükselir, koruyucu özelliği vardır. 

Grip ve nezlenin her ikisinin tedavisinde de antibiyotiklerin yeri yoktur. Ancak bu iki hastalık uzadığı durumlarda bakterilerin üremesine neden olabilmekte ve antibiyotiklere ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunun kararını ancak takip eden hekiminiz muayene ve tetkikler ile verebilir. Tedavide amaç her ikisinde de hastalık belirtilerinin azaltılmasıdıor. Yani burun tıkanıklığı varsa açmak, rahatsızlık veren ateşi ve ağrısı varsa dindirmek, bol sıvı desteği almak temel hedeftir. Burun tıkanıklığı için yenidoğan bebekler bile kullanabileceği serum fizyolojik, deniz suyu ve okyanus suyu kullanılabilir. Ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak parasetamol ve ibuprofen grubu ilaçlar kullanılabilir. Aspirin özellikle kullanılmamalıdır.

Sonuç olarak özellikle grip ve nezlede sık doktor kontrolü az ilaç kullanımı önemlidir.

Sağlık ve mutluluklar dilerim.