Sigara Maliyeti Hesaplama

Temizle

Sigara Sağlığa Zararlıdır! 

Tütün zehirli midir?

Sigara, koyun, at, eşek, inek gibi otçul hayvanların yemediği zehirli bir bitki olan tütünün 8-10 cm uzunluğunda 0,5-1 cm genişliğinde olacak şekilde ince kağıt içine sarılarak oluşturulan üründür.

Sigara içerisinde tespit edilen zararlı 7000’den fazla kimyasallar olmuş olup bunlarda 70’den fazlası kansere öncül kimyasal bileşenlerdir. Sigara, hamilelerde bebek sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Sigaranın başlıca zararları nelerdir?

Sigara özellikle kanser, tansiyon yüksekliği, kalp hastalığı ve akciğer hastalığı gibi önemli hastalıklara neden oluşturmakta ve ölümleri neden olmaktadır. Ayrıca cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olmaktadır.

İçilen her bir sigaranın insan ömrünü 12 dakika kısalttığı tespit edilmiş olup her yıl dünyada 4 milyon, ülkemizde ise 100 bin insan sigaradan hayatını kaybediyor.

Hiç Sigara içmeseydiniz ne kadar paranız cebinizde kalırdı?

Sigara kullanmak sağlığınız yanında bütçenize de zararı vardır. Sana ait ekonomik zararı yanında oluşturduğu hastalıklara ait ülke ekonomisine de zararı vardır.

Sana ait zararını hiç hesapladın mı?

Sigaraya verdiğin küçük paraları yıllarca biriktirseydin ne olurdu?

Sigara paket yıl hesabı ile bunu kolayca hesaplayabilirsin.

Yaklaşık olarak günde kaç adet sigara içiyorsun? 1 paket sigarada 20 adet sigara bulunuyor. İçtiğin sigaranın paket fiyatı ne kadar? Kaç yıldır sigara içiyorsun?

Sorularının cevaplarını metin kutucuklarına doldurun ve hesapla butonuna tıklayın ve böylelikle toplam maliyeti hesaplayın. Bu hesap sizin için sigarayı bırakmada caydırıcı olabilir belki.

Toplamda bu para cebinizde olsa neler yapardınız? Ev, araba, yazlık veya dünyada kaç ülke gezerdiniz düşünün.

Sigara içerken zaman kayıpları ve sağlık problemleri ve hayat kalitesinin düşmesi işin cabası...

Hala ne duruyorsunuz, iradeni kullan ve hemen harekete geç, planlar yap!

Sigarayı bırakmak için ne yapmalıyım?

Sağlık Bakanlığı tarafında 2010 yılından itibaren faaliyette olan ALO 171 hattı, Sigara Bırakma Danışma Hattı olarak kurulmuştur. Sigarayı bırakmak için 7 gün 24 saat hizmet veren bu hattı hemen arayabilirsiniz. 

Size motivasyon olması açısından Allen Carr'ın Sigarayı bırakmanın koly yolu olan kitabı ya satın alabilir ya da pdf halini buradan okuyabilirsiniz.